Ur. 4 XII 1897 w Warszawie, zm. 28 XI 1970.
Architekt, projektant wnętrz, profesor Politechniki Warszawskiej. Był synem Stefana, urzędnika kolejowego, i Antoniny z Maliszewskich.
Więcej informacji o Stefanie Sienickim (ojcu) i jego działalności zawodowej znajdziecie Państwo w szczegółowym biogramie w internetowym „Polskim Słowniku Biograficznym”
(Józef Piłatowicz, Sienicki Stefan,
[w:] Polski słownik biograficzny, t. XXXVII,
Warszawa-Kraków 1996-1997 r.)
– oraz na stronie Izby Architektów.
W latach 20. i 30. była w Polsce tradycja rzemieślniczo-fabryczna. Były oczywiście spółdzielnie typu „ŁAD” czy firmy w rodzaju filii „Thoneta”, ale w Polsce, paradoksalnie, bardzo często meble do swoich wnętrz projektowali sami architekci, i to z tzw. wysokiej półki, m.in. Stefan Sienicki, Barbara Brukalska, Marek Leykam, Lucjan Korngold, Piotr Maria Lubiński, Jan Bogusławski, Jerzy Sosnkowski (zresztą założyciel i redaktor naczelny znakomitego czasopisma „WNĘTRZE”).
Dariusz Błaszczyk „Przerwana lekcja modernizmu”
W 1936 roku, Stefan Sienicki wydał swoją najlepszą wg mnie książkę pt. „Meble kolbuszowskie”. Z racji wykonywanego zawodu oraz faktu, iż z urodzenia jestem lasowiakiem, książka ta na dobre zagościła w mojej liście ulubionych i cenionych pozycji. Niesamowita ilość informacji źródłowych, mnogość, jak na tamte czasy, fotografii i rysunków oraz ciekawy literacki język sprawia, iż czytanie „Mebli kolbuszowskich” to czysta przyjemność.
Karol Kopeć „Stefan Sienicki: Meble kolbuszowskie”
Stolik projektu Stefana Sienickiego, profesora Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, powstał w związku z międzynarodowym konkursem rozpisanym przez firmę Thonet Mundus w 1929 roku. Zaprojektowany był w komplecie z fotelem i krzesłem. Awangardowe wzory lat trzydziestych kojarzone są głównie z bauhausowskimi meblami o konstrukcjach z giętej rurki metalowej, natomiast projekt Sienickiego – równie nowatorski – został opracowany w technologii mebli giętych z buczyny.
„Między obiektami: stolik z okrągłym blatem” (nr. inw.: SZMb2858 MNW)
Sejmowa Sala Posiedzeń (…). Architekt Stefan Sienicki zaprojektował dębowe fotele, stoły i balustradę…
„Parlament w Warszawie”
W 1947 r. znany architekt Stefan Sienicki zaprojektował kolejną laskę. Po 1989 r. to jej używał marszałek wskrzeszonego po latach Senatu RP. Jest drewniana i ma piękne kryształkowe zwieńczenie w stylu art déco.
Jerzy S. Majewski „Spacerownik po Senacie, cz. IV: Hol i sala obrad”
Grób rodzinny Sienickich znajduje się na starych Powązkach.